aČlánky - Zábava

PR články od Vás pro Vás

Online hry, skákačky, logické hry ale i sporty, fotbal, hokej, tenis a jiné zábavné činnosti naleznete na zabava.aclanky.cz

Dalekohledy

Na úvod trošku historie… Před více jak 400 lety,  přesně 2.října roku 1608 si jako první  nechal patentovat dalekohled holandský optik Hans Lippershey. Díky jeho poznatkům a za pomocí zdokonaleného dalekohledu, které spočívalo v tom, že byl složený ze spojky a rozptylky, už o rok později italský vědec Galileo Galilei učinil několik převratných objevů. Např. měsíce planety Jupiter, nebo sluneční skvrny. Bohužel  pozorování slunce se mu stalo osudným a oslepl. Na zdokonalení dalekohledu se podílel i Johanes Keller.

To, že jsou dalekohledy nezbytnou výbavou myslivců, lovců, příp. vojenských či policejních jednotek je fakt. K čemu tedy může sloužit dalekohled při obyčejných procházkách? Umím si docela dobře představit, že někteří turisti, zvláště při delších výšlapech jej z batohů vyřadí, protože je zbytečně těžký, zabírá místo a je celkem nepotřebný.  Ve skutečnosti se pro vás dalekohled může stát nepostradatelným pomocníkem, který vám může ušetřit kilometry navíc v neznámém terénu. Díky němu, si můžete prozkoumat trasu dopředu a zvolit nejschůdnější cestu.  Určitě pro vás bude také zajímavé pozorovat zvěř, či ptáky ve volné přírodě a možná zjistíte, že známé obzory nejsou pro vás tak známé, až je spatříte v hledáčku dalekohledu. Potom zjistíte, že dalekohled není zbytečností ve vašem batohu, ale stane se vítaným pomocníkem a společníkem.

Rozlišujeme dva typy dalekohledů – monokuláry (pozorovací dalekohledy) a binokuláry, česky řečeno jednooké a dvouoké. Hlavními parametry dalekohledu jsou zvětšení a světelnost. Velkým omylem při vybírání dalekohledu je skutečnost, že si většina zákazníků myslí: čím větší je zvětšení dalekohledu, tím lépe. Skutečnost je taková, že čím větší je zvětšení, tím víc se zužuje zorné pole a tím pádem uvidíte obraz velmi omezeně co do šířky. Na druhou stranu s dalekohledem s menším zvětšením neuvidíme detaily obrazu. To znamená, pro pozorování krajiny je lepší dalekohled s menším zvětšením, při tomto pozorování pro nás nejsou podstatné detaily, ale šířka obrazu, čili pozorované krajiny či obzoru. Při pozorování života v přírodě nám dobře poslouží dalekohled s větším zvětšením, protože lépe uvidíme např. veverku v koruně stromu, nikoliv celý strom.

Na dalekohledy-puskohledy.cz můžeme vybírat i zoom dalekohledy, to jsou dalekohledy vybaveny proměnlivým přiblížením. Tyto dalekohledy nesou označení např. 8-12×25. První údaj nám označuje rozsah přiblížení a druhé číslo je průměr čočky. Výhodou je, že díky zoom dalekohledu můžete pozorovat jak nablízko tak na dálku. Můžete si pozorovaný objekt, či obraz přiblížit, a posléze i detailně prohlédnout.  Kromě výhod má bohužel i svá negativa. Tím prvním je konstrukce dalekohledu, díky ní jsou většinou dražší, mají vyšší hmotnost a tudíž jsou náchylnější k pádu a jeho následnému poškození. Mají menší zorné pole a více optických článků – to vše vede k větším světelným ztrátám.

  • Linkuj.cz!
  • Top Články.cz
  • Jaggni to!
  • MediaBlog.cz
  • Bookmarky.cz
  • del.icio.us
  • Google Bookmarks
Zařazeno v: Zábava

Emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované položly jsou označené *

*